Menu

Colindul fulgilor de nea

Iarna nu-şi  putea răsturna carul  plin de zăpadă peste Reghin până când  Festivalul „Fulgilor de nea”, cel mai aşteptat eveniment adresat copiilor, organizat de Primărie, Consiliul Local, instituţiile de cultură şi de învăţământ, nu dădeau tonul colindelor. A venit şi ziua mult aşteptată de cei care cred în copilărie, indiferent de vârstă, 6 decembrie, sărbătoarea Sfântului Nicoale. Acest moş bătrân de când vremea, dar plin de iubire, s-a oprit şi în parcul din centrul oraşului nostru,  unde cete de colindători au invocat muzica sacră a iernii, aproape cinci ore. Nu numai elevi din şcolile reghinene, dar şi colindători din satele învecinate precum: Luieriul, Dedrad, Pietriş Vale, Idicel Pădure, Idicel Sat, Hodac, Solovăstru, Fărăgău, au vestit celor prezenţi praznicul luminat ce va să vină, Naşterea Domnului nostru Iisus Hristos. Şi ningea ca-n poveste peste  năsucurile roşii ale celor mici, iar edilii oraşului au dat o mână de ajutor moşului, împărţind daruri dulci şi totul era feeric, şi veselia umplea văzduhul...
În tot acest timp, adulţii s-au putut ospăta cu produsele puse în vânzare de întreprinzătorii care au ocupat căsuţele de lemn în Târgul de iarnă şi care mai rămân acolo cel puţin până după  Crăciun. Imediat ce văzduhul stăpânit de fulgi s-a întunecat, primarul Maria Precup, în aplauzele tuturor, a aprins miile de beculeţe care împodobesc tradiţionalul brad, dar şi decorul mirific ce face din centrul oraşului nostru principala atracţie a serilor de iarnă. Festivalul colindelor continuă la Casa Tineretului, miercuri, 12 decembrie, orele 18.00, când corurile parohiilor creştine vor susţine un recital pentru iubitorii muzicii corale.

back to top

ULTIMELE ARTICOLE ADAUGATE

REGHINUL IN IMAGINI

ASTAZI: RECITAL DE PIAN
Noul sef al Institutului National de Statistica este o mureseanca
CRISTIAN ASZALOS O REVELATIE IN PRESA SPORTIVA
Marcel Craciunescu un cantaret "hardjock”
ARTA FOTOGRAFICA UN ALT MOD DE A PASI IN VIATA
Trei copii bolnavi de hemofilie din Reghin condamnati sa se chinuie
MURESAN MARIA MISS TINERET VREA SA DEVINA CHIRURG CARDIOLOG
TEATRUL PRINDE VIATA LA REGHIN
Arderea miriştilor, vegetaţiei uscate şi a resturilor vegetale
ZEITA FRUMUSETII, ANCA POP, SE DESTAINUIE REGHINENILOR
VASILE POP, O MARCA VERITABILA A CAMEREI DE COMERT SI INDUSTRIE MURES
Ilie Frandas, protectorul cartilor vechi
LOREDANA CATANA - FEMEIA CARE GASESTE MEREU INSPIRATIE SA-SI INDEPLINEASCA VISELE
PASTORALA DE SFINTELE PASTI 2013
PAULA VREA SA TRAIASCA! IMPREUNA O PUTEM AJUTA.
Gospodari şi oameni de onoare din judeţul Mureş
Rotary Club Reghin actioneaza in spirit de prietenie pentru comunitate
Temnita Reghinului
Un Reghin mai altfel: al nostru, al tuturor
PRIMUL AVION SMURD DE ASTAZI OPERABIL
DORINA FRENŢ, CONTABILA CARE A DESCOPERIT ÎN AŢĂ ŞI AC O SURSĂ DE VENIT CONSTANTĂ ÎN VIAŢĂ
BIANCA SOMESAN O "MISS TEACHER"
Urmarit international, localizat si identificat
PRIMUL STRAND DE LUX LA REGHIN
Secretul unei casnicii - familia Maior
Florin Vos cel mai mediatizat artist reghinean
Prognoza meteo pentru începutul lui 2013
APIA a inceput de vizare a carnetelor agricole
ACTIVITATEA INSPECTORATULUI TERITORIAL DE MUNCA MURES
Sorina Bloj o femeie din viitor care canta trecutul
ROXANA SUCIU, REGHINEANCA CU DIMENSIUNI APROAPE DE PERFECTIUNE
ACCIDENT GRAV LA SUSENI
Doru Pop stindardul muzicii autentice romanesti
Ordine si Siguranta Publica, dezideratul Politiei Locale
LIVIU BOAR - CEL MAI LONGEVIV DIRECTOR DE ARHIVE DIN ROMANIA
Roadele toamnei scoase la iveala de Ziua Recoltei
HORATIU FORGACI UN CAMPION FARA "DACA", "DAR" SAU "POATE"
 Editia a VII-a a Cupei Mirona a întregit familia dansului sportiv la Reghin
Fumatul interzis în Reghin încă din 1780.
 Aquaserv Reghin la raport, cu Ionut Gabriel Dumitrache