Menu

Colindul fulgilor de nea

Iarna nu-şi  putea răsturna carul  plin de zăpadă peste Reghin până când  Festivalul „Fulgilor de nea”, cel mai aşteptat eveniment adresat copiilor, organizat de Primărie, Consiliul Local, instituţiile de cultură şi de învăţământ, nu dădeau tonul colindelor. A venit şi ziua mult aşteptată de cei care cred în copilărie, indiferent de vârstă, 6 decembrie, sărbătoarea Sfântului Nicoale. Acest moş bătrân de când vremea, dar plin de iubire, s-a oprit şi în parcul din centrul oraşului nostru,  unde cete de colindători au invocat muzica sacră a iernii, aproape cinci ore. Nu numai elevi din şcolile reghinene, dar şi colindători din satele învecinate precum: Luieriul, Dedrad, Pietriş Vale, Idicel Pădure, Idicel Sat, Hodac, Solovăstru, Fărăgău, au vestit celor prezenţi praznicul luminat ce va să vină, Naşterea Domnului nostru Iisus Hristos. Şi ningea ca-n poveste peste  năsucurile roşii ale celor mici, iar edilii oraşului au dat o mână de ajutor moşului, împărţind daruri dulci şi totul era feeric, şi veselia umplea văzduhul...
În tot acest timp, adulţii s-au putut ospăta cu produsele puse în vânzare de întreprinzătorii care au ocupat căsuţele de lemn în Târgul de iarnă şi care mai rămân acolo cel puţin până după  Crăciun. Imediat ce văzduhul stăpânit de fulgi s-a întunecat, primarul Maria Precup, în aplauzele tuturor, a aprins miile de beculeţe care împodobesc tradiţionalul brad, dar şi decorul mirific ce face din centrul oraşului nostru principala atracţie a serilor de iarnă. Festivalul colindelor continuă la Casa Tineretului, miercuri, 12 decembrie, orele 18.00, când corurile parohiilor creştine vor susţine un recital pentru iubitorii muzicii corale.

back to top

ULTIMELE ARTICOLE ADAUGATE

REGHINUL IN IMAGINI

Reghin Iubirea Mea
 Aquaserv Reghin la raport, cu Ionut Gabriel Dumitrache
Opt din zece reghineni vor face asta de Revelion!
A riscat totul ca să o ia "Delazero" în capitală
Arestari in cazul furturilor din Breaza
ALEX NUT, REGHINEANUL CARE S-A ANTRENAT CU COREGRAFUL LUI MICHAEL JACKSON
LIVIU BOAR - CEL MAI LONGEVIV DIRECTOR DE ARHIVE DIN ROMANIA
Colindul fulgilor de nea
Ghita Zileriu  la Reghinul in direct
Gall Rozalia are nevoie de 2000 de Euro care îi pot salva vederea
Maria Precup „Un intelept ia propriile sale decizii, un om ignorant urmeaza opinia publica”
SAMBATA LA ZILELE REGHINULUI
MAGDA PUSKAS
RAGCL  Reghin are cel mai mic pret din Romania la transportul în comun
MELINDA MOLNAR IN SLUJBA PACIENTULUI
ORBAN CSABA VREA SA DEVINA COBAI PENTRU EXPERIENTE MEDICALE
Marcel Craciunescu un cantaret "hardjock”
S.P.C.L.E.P REGHIN DESERVEŞTE 92.000 DE LOCUITORI
MARIUS PORTIK SI ALEXANDRA COTOI PREZINTA ZILELE REGHINULUI
150 de ani de istorie
Holera si ciuma neagra in istoria Reghinului
Roadele toamnei scoase la iveala de Ziua Recoltei
PRIMAVARA ACEASTA ALERGAM PENTRU REGHIN
PAULA VREA SA TRAIASCA! IMPREUNA O PUTEM AJUTA.
PRIMARIA REGHIN VA INVITA LA PATINOAR!
163 DE ANI DE EXISTENTA A JANDARMERIEI ROMANE
LOREDANA COFARI: AM AJUNS ACOLO UNDE AM VISAT
CAMPANIA UMANITARA NORA CHIFOR
SILVA REGHIN PRIMA FABRICA DIN ROMANIA CARE A FACUT EXPORT DE BERE
Portret de artist: Moldovan Simion
LA 28 DE ANI, BOGDAN UTA O IA DE LA ZERO IN FIECARE ZI
IULIA IUONAŞ, UN COPIL CARE OFERĂ VIAŢĂ SPAŢIULUI PUBLIC
LISTA ELEVILOR REGHINENI PREMIANTI LA OLIMPIADE SAU CONCURSURI SCOLARE
MARIUS PORTIK CEL CARE A RIDICAT STACHETA IN MEDIA LOCALA
CAMPANIE DE COLECTARE A DESEURILOR
CRISTIAN ASZALOS O REVELATIE IN PRESA SPORTIVA
RODICA NEGRU DE LA CREDINTA LA INCREDERE
Filmul sfarsitului
Carmen Ioana Frandeș– model inspirațional
REGHINEANCA NANCY MARIANA POP TANARA CARA VREA SA CUCEREASCA NEW-YORK-UL