Menu

Colindul fulgilor de nea

Iarna nu-şi  putea răsturna carul  plin de zăpadă peste Reghin până când  Festivalul „Fulgilor de nea”, cel mai aşteptat eveniment adresat copiilor, organizat de Primărie, Consiliul Local, instituţiile de cultură şi de învăţământ, nu dădeau tonul colindelor. A venit şi ziua mult aşteptată de cei care cred în copilărie, indiferent de vârstă, 6 decembrie, sărbătoarea Sfântului Nicoale. Acest moş bătrân de când vremea, dar plin de iubire, s-a oprit şi în parcul din centrul oraşului nostru,  unde cete de colindători au invocat muzica sacră a iernii, aproape cinci ore. Nu numai elevi din şcolile reghinene, dar şi colindători din satele învecinate precum: Luieriul, Dedrad, Pietriş Vale, Idicel Pădure, Idicel Sat, Hodac, Solovăstru, Fărăgău, au vestit celor prezenţi praznicul luminat ce va să vină, Naşterea Domnului nostru Iisus Hristos. Şi ningea ca-n poveste peste  năsucurile roşii ale celor mici, iar edilii oraşului au dat o mână de ajutor moşului, împărţind daruri dulci şi totul era feeric, şi veselia umplea văzduhul...
În tot acest timp, adulţii s-au putut ospăta cu produsele puse în vânzare de întreprinzătorii care au ocupat căsuţele de lemn în Târgul de iarnă şi care mai rămân acolo cel puţin până după  Crăciun. Imediat ce văzduhul stăpânit de fulgi s-a întunecat, primarul Maria Precup, în aplauzele tuturor, a aprins miile de beculeţe care împodobesc tradiţionalul brad, dar şi decorul mirific ce face din centrul oraşului nostru principala atracţie a serilor de iarnă. Festivalul colindelor continuă la Casa Tineretului, miercuri, 12 decembrie, orele 18.00, când corurile parohiilor creştine vor susţine un recital pentru iubitorii muzicii corale.

back to top

ULTIMELE ARTICOLE ADAUGATE

REGHINUL IN IMAGINI

ORICE SUCCES AL UNUI REGHINEAN ESTE SUCCESUL TUTUROR REGHINENILOR
RODICA NEGRU DE LA CREDINTA LA INCREDERE
Tinerete fara batranete la Reghin!
TEATRUL PRINDE VIATA LA REGHIN
164 DE ANI DE LA NASTEREA LUI EMINESCU
EDUCATIA CEA MAI PUTERNICA ARMA PENTRU A SCHIMBA LUMEA
REGHINEANCA NANCY MARIANA POP TANARA CARA VREA SA CUCEREASCA NEW-YORK-UL
Opt din zece reghineni vor face asta de Revelion!
,,Reghin orasul viorilor” asteapta creatiile elevilor reghineni
Portret de artist: Moldovan Simion
Noapte in flacari la Bistra-Muresului
PROGRAMUL FARMACIILOR REGHINENE IN AUGUST
Ordine si Siguranta Publica, dezideratul Politiei Locale
REPOPULAREA REGHINULUI
Secretul unei casnicii - familia Maior
Doctorul Liviu Moraru s-a mutat printre îngeri
Holera si ciuma neagra in istoria Reghinului
DACA FRUMUSETEA AR AVEA IZ DE TOAMNA
Suspecti de furturi identificati
Astazi: deschiderea laboratorului urban EDU+
MAGDA PUSKAS
IRUM ANGAJEAZA LUCRATOR COMERCIAL
Aytai Ghita, solistul care a adus la Reghin moda cantatului la nunti
SECRETELE MEDIERII
Florin Vos cel mai mediatizat artist reghinean
Un Reghin mai altfel: al nostru, al tuturor
Urmarit international, localizat si identificat
Ziua Portilor deschise la Politia Reghin
Vizi Imre "Impecabil"
MEDIEREA SAU CUM SOLUTIONAM SIMPLU SI EFICIENT CONFLICTELE
FURT DE ENERGIE ELECTRICA LA IDICEL
Filmul sfarsitului
Reghin Iubirea Mea
Asistenta telefonica a cetateanului
PRIMUL STRAND DE LUX LA REGHIN
HORATIU FORGACI UN CAMPION FARA "DACA", "DAR" SAU "POATE"
Prognoza meteo pentru începutul lui 2013
Gall Rozalia are nevoie de 2000 de Euro care îi pot salva vederea
Preotul protopop Teodor Beldean despre “Nasterea Domnului”
Studenţii Fundatiei Laurentia au colindat Caminul de Varstnici