Menu

Colindul fulgilor de nea

Iarna nu-şi  putea răsturna carul  plin de zăpadă peste Reghin până când  Festivalul „Fulgilor de nea”, cel mai aşteptat eveniment adresat copiilor, organizat de Primărie, Consiliul Local, instituţiile de cultură şi de învăţământ, nu dădeau tonul colindelor. A venit şi ziua mult aşteptată de cei care cred în copilărie, indiferent de vârstă, 6 decembrie, sărbătoarea Sfântului Nicoale. Acest moş bătrân de când vremea, dar plin de iubire, s-a oprit şi în parcul din centrul oraşului nostru,  unde cete de colindători au invocat muzica sacră a iernii, aproape cinci ore. Nu numai elevi din şcolile reghinene, dar şi colindători din satele învecinate precum: Luieriul, Dedrad, Pietriş Vale, Idicel Pădure, Idicel Sat, Hodac, Solovăstru, Fărăgău, au vestit celor prezenţi praznicul luminat ce va să vină, Naşterea Domnului nostru Iisus Hristos. Şi ningea ca-n poveste peste  năsucurile roşii ale celor mici, iar edilii oraşului au dat o mână de ajutor moşului, împărţind daruri dulci şi totul era feeric, şi veselia umplea văzduhul...
În tot acest timp, adulţii s-au putut ospăta cu produsele puse în vânzare de întreprinzătorii care au ocupat căsuţele de lemn în Târgul de iarnă şi care mai rămân acolo cel puţin până după  Crăciun. Imediat ce văzduhul stăpânit de fulgi s-a întunecat, primarul Maria Precup, în aplauzele tuturor, a aprins miile de beculeţe care împodobesc tradiţionalul brad, dar şi decorul mirific ce face din centrul oraşului nostru principala atracţie a serilor de iarnă. Festivalul colindelor continuă la Casa Tineretului, miercuri, 12 decembrie, orele 18.00, când corurile parohiilor creştine vor susţine un recital pentru iubitorii muzicii corale.

back to top

ULTIMELE ARTICOLE ADAUGATE

REGHINUL IN IMAGINI

Tinerete fara batranete la Reghin!
Roxana Marian: "As poza in Playboy”
Asistenta telefonica a cetateanului
La Multi Ani 2013!
MIHAELA POP - DE PE SCENA DIRECT PE PODIUMUL DE MODA
Szocs Peter - lupta de 8 ani împotriva cancerului
LOREDANA COFARI: AM AJUNS ACOLO UNDE AM VISAT
DORINA FRENŢ, CONTABILA CARE A DESCOPERIT ÎN AŢĂ ŞI AC O SURSĂ DE VENIT CONSTANTĂ ÎN VIAŢĂ
PROGRAMUL DE VINERI AL ZILELOR REGHINULUI
O "CERERE DE CASATORIE" REUSITA, IN CULISELE TEATRULUI REGHINEAN
 Multumim Radu Tuculescu pentru „ARS MARIS” a sasea oara
Două echipe mureșene față în față în sferturile de finală ale Cupei României la futsal
SIGURANTA NU ESTE UN JOC DE NOROC
LUCHIAN PANTEA, UN ACTOR NECONVENTIONAL
Astazi: deschiderea laboratorului urban EDU+
 Mihnea Ionut Ognean, copilul minune campion mondial la 7 ani
Trei copii bolnavi de hemofilie din Reghin condamnati sa se chinuie
RADU TUCULESCU CUCERESTE ITALIA
Club Dogma, muzica faina pentru oameni faini!
Secretul unei casnicii - familia Maior
CAMPANIA DE AJUTORARE PENTRU NORA CHIFOR
DANIEL BOTOG, COLECTIONARUL REGHINEAN CARE ADUNA BANI DE PE TOT GLOBUL
CATALIN CIOBA PROMOTORUL TINERELOR SPERANTE DIN FOLCLOR
SAMBATA: BYRON LA TEATRUL NATIONAL
LISTA ELEVILOR REGHINENI PREMIANTI LA OLIMPIADE SAU CONCURSURI SCOLARE
CRISTIAN ASZALOS O REVELATIE IN PRESA SPORTIVA
164 DE ANI DE LA NASTEREA LUI EMINESCU
Dragobetele a sarutat fetele anul acesta si la Reghin
Prognoza meteo pentru începutul lui 2013
Campania "Fiindca ne pasa"
HORATIU FORGACI - CAMPION NATIONAL LA CULTURISM
Holera si ciuma neagra in istoria Reghinului
Sorina Bloj o femeie din viitor care canta trecutul
MARIA GRAMA, UN GLAS CE ARE MENIREA DE A DUCE MAI DEPARTE CEEA CE SUNTEM
Preotul protopop Teodor Beldean despre “Nasterea Domnului”
REPOPULAREA REGHINULUI
ACCIDENT GRAV LA SUSENI
ORBAN CSABA VREA SA DEVINA COBAI PENTRU EXPERIENTE MEDICALE
MAGDA PUSKAS