Menu

Colindul fulgilor de nea

Iarna nu-şi  putea răsturna carul  plin de zăpadă peste Reghin până când  Festivalul „Fulgilor de nea”, cel mai aşteptat eveniment adresat copiilor, organizat de Primărie, Consiliul Local, instituţiile de cultură şi de învăţământ, nu dădeau tonul colindelor. A venit şi ziua mult aşteptată de cei care cred în copilărie, indiferent de vârstă, 6 decembrie, sărbătoarea Sfântului Nicoale. Acest moş bătrân de când vremea, dar plin de iubire, s-a oprit şi în parcul din centrul oraşului nostru,  unde cete de colindători au invocat muzica sacră a iernii, aproape cinci ore. Nu numai elevi din şcolile reghinene, dar şi colindători din satele învecinate precum: Luieriul, Dedrad, Pietriş Vale, Idicel Pădure, Idicel Sat, Hodac, Solovăstru, Fărăgău, au vestit celor prezenţi praznicul luminat ce va să vină, Naşterea Domnului nostru Iisus Hristos. Şi ningea ca-n poveste peste  năsucurile roşii ale celor mici, iar edilii oraşului au dat o mână de ajutor moşului, împărţind daruri dulci şi totul era feeric, şi veselia umplea văzduhul...
În tot acest timp, adulţii s-au putut ospăta cu produsele puse în vânzare de întreprinzătorii care au ocupat căsuţele de lemn în Târgul de iarnă şi care mai rămân acolo cel puţin până după  Crăciun. Imediat ce văzduhul stăpânit de fulgi s-a întunecat, primarul Maria Precup, în aplauzele tuturor, a aprins miile de beculeţe care împodobesc tradiţionalul brad, dar şi decorul mirific ce face din centrul oraşului nostru principala atracţie a serilor de iarnă. Festivalul colindelor continuă la Casa Tineretului, miercuri, 12 decembrie, orele 18.00, când corurile parohiilor creştine vor susţine un recital pentru iubitorii muzicii corale.

back to top

ULTIMELE ARTICOLE ADAUGATE

REGHINUL IN IMAGINI

PRIMARIA REGHIN VA INVITA LA PATINOAR!
Irina Sular versus Luca Anamaria
Politia Locala la Raport pe anul 2012
MARIA PRECUP - MESAJUL DE ZIUA INTERNATIONALA A FEMEI
PESTE 4 MILIOANE DE INSTRUMENTE PRODUSE LA REGHIN
RAPORTUL ITM MURES
Interviu cu inspiratia:Adina Pescarus
Vizi Imre "Impecabil"
MIHAELA POP - DE PE SCENA DIRECT PE PODIUMUL DE MODA
150 de ani de istorie
Astazi: deschiderea laboratorului urban EDU+
VASILE POP, O MARCA VERITABILA A CAMEREI DE COMERT SI INDUSTRIE MURES
FURT DE ENERGIE ELECTRICA LA IDICEL
Biblioteca Municipala cauta parteneri pentru Reghinul cultural
 Aquaserv Reghin la raport, cu Ionut Gabriel Dumitrache
HORATIU FORGACI UN CAMPION FARA "DACA", "DAR" SAU "POATE"
ANDREEA SUCIU: "SUNT CEEA CE MI-AM DORIT SA FIU"
PRIMAVARA ACEASTA ALERGAM PENTRU REGHIN
 Mihnea Ionut Ognean, copilul minune campion mondial la 7 ani
Disparitie
MARIA BORZAN IN LUNA MARTIE
S.P.C.L.E.P REGHIN DESERVEŞTE 92.000 DE LOCUITORI
BISERICA DIN HABIC A FOST RESFINTITA
ORICE SUCCES AL UNUI REGHINEAN ESTE SUCCESUL TUTUROR REGHINENILOR
Portret de artist: Moldovan Simion
UNIREA PRINCIPATELOR SARBATORITA SI LA REGHIN
REPOPULAREA REGHINULUI
Portret de campion, Horatiu Forgaci
163 DE ANI DE EXISTENTA A JANDARMERIEI ROMANE
MESAJUL PRIMARULUI MARIA PRECUP
Tinerete fara batranete la Reghin!
Campanie de prevenire a furturilor din autoturisme
SAVA ALEXANDRU FLORIN - MUZICA ESTE EFORTUL MEU DUREROS SI EUFORIC
LOREDANA BENDRIS - PE URMELE UNUI VIS
Roadele toamnei scoase la iveala de Ziua Recoltei
ZEITA FRUMUSETII, ANCA POP, SE DESTAINUIE REGHINENILOR
Ioan Contiu, omul pe care vioara l-a plimbat prin lume
Florin Vos cel mai mediatizat artist reghinean
Holera si ciuma neagra in istoria Reghinului
Elixirul frumusetii la "Felly"