Menu

Colindul fulgilor de nea

Iarna nu-şi  putea răsturna carul  plin de zăpadă peste Reghin până când  Festivalul „Fulgilor de nea”, cel mai aşteptat eveniment adresat copiilor, organizat de Primărie, Consiliul Local, instituţiile de cultură şi de învăţământ, nu dădeau tonul colindelor. A venit şi ziua mult aşteptată de cei care cred în copilărie, indiferent de vârstă, 6 decembrie, sărbătoarea Sfântului Nicoale. Acest moş bătrân de când vremea, dar plin de iubire, s-a oprit şi în parcul din centrul oraşului nostru,  unde cete de colindători au invocat muzica sacră a iernii, aproape cinci ore. Nu numai elevi din şcolile reghinene, dar şi colindători din satele învecinate precum: Luieriul, Dedrad, Pietriş Vale, Idicel Pădure, Idicel Sat, Hodac, Solovăstru, Fărăgău, au vestit celor prezenţi praznicul luminat ce va să vină, Naşterea Domnului nostru Iisus Hristos. Şi ningea ca-n poveste peste  năsucurile roşii ale celor mici, iar edilii oraşului au dat o mână de ajutor moşului, împărţind daruri dulci şi totul era feeric, şi veselia umplea văzduhul...
În tot acest timp, adulţii s-au putut ospăta cu produsele puse în vânzare de întreprinzătorii care au ocupat căsuţele de lemn în Târgul de iarnă şi care mai rămân acolo cel puţin până după  Crăciun. Imediat ce văzduhul stăpânit de fulgi s-a întunecat, primarul Maria Precup, în aplauzele tuturor, a aprins miile de beculeţe care împodobesc tradiţionalul brad, dar şi decorul mirific ce face din centrul oraşului nostru principala atracţie a serilor de iarnă. Festivalul colindelor continuă la Casa Tineretului, miercuri, 12 decembrie, orele 18.00, când corurile parohiilor creştine vor susţine un recital pentru iubitorii muzicii corale.

back to top

ULTIMELE ARTICOLE ADAUGATE

REGHINUL IN IMAGINI

163 DE ANI DE EXISTENTA A JANDARMERIEI ROMANE
8 martie sarbatorim Ziua Internationala a Femeii
Sarbatoarea Soborului Sfantului Ioan Botezatorul
ACCIDENT GRAV LA SUSENI
Gabi Toncean aduce la Reghin Campionatul  National de Culturism si Fitness.
Romania ar putea interzice mai multe tipuri de tigari.
DANIEL BOTOG, COLECTIONARUL REGHINEAN CARE ADUNA BANI DE PE TOT GLOBUL
BISERICA DIN HABIC A FOST RESFINTITA
LOREDANA CATANA - FEMEIA CARE GASESTE MEREU INSPIRATIE SA-SI INDEPLINEASCA VISELE
IULIA IUONAŞ, UN COPIL CARE OFERĂ VIAŢĂ SPAŢIULUI PUBLIC
Holera si ciuma neagra in istoria Reghinului
Maria Precup „Un intelept ia propriile sale decizii, un om ignorant urmeaza opinia publica”
LIVIU BOAR - CEL MAI LONGEVIV DIRECTOR DE ARHIVE DIN ROMANIA
ULTIMA ZI DIN FESTIVALUL VAII MURESULUI
A riscat totul ca să o ia "Delazero" în capitală
Vant puternic si viscol pana marti
CONFERINTA DE INSTRUIRE A PRODUCATORILOR AGRICOLI LA REGHIN
CRISTIAN ASZALOS O REVELATIE IN PRESA SPORTIVA
Portret de campion, Horatiu Forgaci
REPOPULAREA REGHINULUI
CAMPANIA DE AJUTORARE PENTRU NORA CHIFOR
ORICE SUCCES AL UNUI REGHINEAN ESTE SUCCESUL TUTUROR REGHINENILOR
"O noapte furtunoasa" la Reghin
Numele soluţiilor de securitate privată este LEX GUARD SECURITY!
Moment Solemn in Jandarmeria Mureseana
REGHINEANCA NANCY MARIANA POP TANARA CARA VREA SA CUCEREASCA NEW-YORK-UL
Ispas Alexandru - 100 de ani sarbatoriti la Reghin
LUCHIAN PANTEA, UN ACTOR NECONVENTIONAL
Ioan Contiu, omul pe care vioara l-a plimbat prin lume
Roadele toamnei scoase la iveala de Ziua Recoltei
PRIMAVARA ACEASTA ALERGAM PENTRU REGHIN
SAMBATA LA ZILELE REGHINULUI
Opt din zece reghineni vor face asta de Revelion!
Disparitie
Rotary Club Reghin actioneaza in spirit de prietenie pentru comunitate
Un Reghin infloritor
Carmen Ioana Frandeș– model inspirațional
MARIA GRAMA, UN GLAS CE ARE MENIREA DE A DUCE MAI DEPARTE CEEA CE SUNTEM
Noapte in flacari la Bistra-Muresului
MELINDA MOLNAR IN SLUJBA PACIENTULUI