Menu

Colindul fulgilor de nea

Iarna nu-şi  putea răsturna carul  plin de zăpadă peste Reghin până când  Festivalul „Fulgilor de nea”, cel mai aşteptat eveniment adresat copiilor, organizat de Primărie, Consiliul Local, instituţiile de cultură şi de învăţământ, nu dădeau tonul colindelor. A venit şi ziua mult aşteptată de cei care cred în copilărie, indiferent de vârstă, 6 decembrie, sărbătoarea Sfântului Nicoale. Acest moş bătrân de când vremea, dar plin de iubire, s-a oprit şi în parcul din centrul oraşului nostru,  unde cete de colindători au invocat muzica sacră a iernii, aproape cinci ore. Nu numai elevi din şcolile reghinene, dar şi colindători din satele învecinate precum: Luieriul, Dedrad, Pietriş Vale, Idicel Pădure, Idicel Sat, Hodac, Solovăstru, Fărăgău, au vestit celor prezenţi praznicul luminat ce va să vină, Naşterea Domnului nostru Iisus Hristos. Şi ningea ca-n poveste peste  năsucurile roşii ale celor mici, iar edilii oraşului au dat o mână de ajutor moşului, împărţind daruri dulci şi totul era feeric, şi veselia umplea văzduhul...
În tot acest timp, adulţii s-au putut ospăta cu produsele puse în vânzare de întreprinzătorii care au ocupat căsuţele de lemn în Târgul de iarnă şi care mai rămân acolo cel puţin până după  Crăciun. Imediat ce văzduhul stăpânit de fulgi s-a întunecat, primarul Maria Precup, în aplauzele tuturor, a aprins miile de beculeţe care împodobesc tradiţionalul brad, dar şi decorul mirific ce face din centrul oraşului nostru principala atracţie a serilor de iarnă. Festivalul colindelor continuă la Casa Tineretului, miercuri, 12 decembrie, orele 18.00, când corurile parohiilor creştine vor susţine un recital pentru iubitorii muzicii corale.

back to top

ULTIMELE ARTICOLE ADAUGATE

REGHINUL IN IMAGINI

ANDREEA MILASAN SAU POVESTEA FRUMUSETII CE TRECE DINCOLO DE STICLA
Suspect de braconaj piscicol - identificat
Prognoza meteo pentru începutul lui 2013
SAVA ALEXANDRU FLORIN - MUZICA ESTE EFORTUL MEU DUREROS SI EUFORIC
Muzeul etnografic din Reghin, membru în Asociația Muzeelor din Aer Liber
ORICE SUCCES AL UNUI REGHINEAN ESTE SUCCESUL TUTUROR REGHINENILOR
Antoniu Rusu o noua voce speciala
Vizitele la spital permise doar intre orele 15-20
ASTAZI: RECITAL DE PIAN
Idealuri
Vant puternic si viscol pana marti
MAGDA PUSKAS
CONFERINTA DE INSTRUIRE A PRODUCATORILOR AGRICOLI LA REGHIN
Gall Rozalia are nevoie de 2000 de Euro care îi pot salva vederea
S.O.S CĂTRE AUTORITĂŢILE LOCALE: PREŢUIŢI ULTIMII 7 VETERANI DE RĂZBOI AI REGHINULUI!
A fost odata…
Cod galben de iarna la Reghin.
GALA SPORTULUI REGHINEAN - PREMIANTII ANULUI 2013
Tinerete fara batranete la Reghin!
Reuniune culturala
Parteneriat politie- cetateni
APIA a inceput de vizare a carnetelor agricole
Ilie Frandas, protectorul cartilor vechi
SECRETELE MEDIERII
ULTIMA ZI DIN FESTIVALUL VAII MURESULUI
Romania ar putea interzice mai multe tipuri de tigari.
"CARTEA JUNGLEI” la Reghin
Gabi Toncean aduce la Reghin Campionatul  National de Culturism si Fitness.
Portret de campion, Horatiu Forgaci
Urmarit international, localizat si identificat
FINALUL ZILELOR REGHINENE
Florin Vos cel mai mediatizat artist reghinean
ADI MOLNAR REVINE LA REGHIN
 Peisaj de toamna cu miros de scoala
Clubul Dansul Viorilor a fost vizitat de Mos Craciun
MURESAN MARIA MISS TINERET VREA SA DEVINA CHIRURG CARDIOLOG
Ioan Contiu, omul pe care vioara l-a plimbat prin lume
Moment Solemn in Jandarmeria Mureseana
TARGUL MESTERILOR POPULARI SI FESTIVAL NATIONAL DE POEZIE LA REGHIN
REGHINEANCA NANCY MARIANA POP TANARA CARA VREA SA CUCEREASCA NEW-YORK-UL