Menu

Colindul fulgilor de nea

Iarna nu-şi  putea răsturna carul  plin de zăpadă peste Reghin până când  Festivalul „Fulgilor de nea”, cel mai aşteptat eveniment adresat copiilor, organizat de Primărie, Consiliul Local, instituţiile de cultură şi de învăţământ, nu dădeau tonul colindelor. A venit şi ziua mult aşteptată de cei care cred în copilărie, indiferent de vârstă, 6 decembrie, sărbătoarea Sfântului Nicoale. Acest moş bătrân de când vremea, dar plin de iubire, s-a oprit şi în parcul din centrul oraşului nostru,  unde cete de colindători au invocat muzica sacră a iernii, aproape cinci ore. Nu numai elevi din şcolile reghinene, dar şi colindători din satele învecinate precum: Luieriul, Dedrad, Pietriş Vale, Idicel Pădure, Idicel Sat, Hodac, Solovăstru, Fărăgău, au vestit celor prezenţi praznicul luminat ce va să vină, Naşterea Domnului nostru Iisus Hristos. Şi ningea ca-n poveste peste  năsucurile roşii ale celor mici, iar edilii oraşului au dat o mână de ajutor moşului, împărţind daruri dulci şi totul era feeric, şi veselia umplea văzduhul...
În tot acest timp, adulţii s-au putut ospăta cu produsele puse în vânzare de întreprinzătorii care au ocupat căsuţele de lemn în Târgul de iarnă şi care mai rămân acolo cel puţin până după  Crăciun. Imediat ce văzduhul stăpânit de fulgi s-a întunecat, primarul Maria Precup, în aplauzele tuturor, a aprins miile de beculeţe care împodobesc tradiţionalul brad, dar şi decorul mirific ce face din centrul oraşului nostru principala atracţie a serilor de iarnă. Festivalul colindelor continuă la Casa Tineretului, miercuri, 12 decembrie, orele 18.00, când corurile parohiilor creştine vor susţine un recital pentru iubitorii muzicii corale.

back to top

ULTIMELE ARTICOLE ADAUGATE

REGHINUL IN IMAGINI

ARTA FOTOGRAFICA UN ALT MOD DE A PASI IN VIATA
NAVALIREA TATARILOR LA REGHIN
REGHINEANCA NANCY MARIANA POP TANARA CARA VREA SA CUCEREASCA NEW-YORK-UL
MESAJUL PRIMARULUI MARIA PRECUP
Obiective... demarare...  rezultate... start
Marcel Craciunescu un cantaret "hardjock”
Szocs Peter - lupta de 8 ani împotriva cancerului
KLARA EMESE POLITISTUL UNIVERSAL
150 de ani de istorie
PRIMAVARA ACEASTA ALERGAM PENTRU REGHIN
Gall Rozalia are nevoie de 2000 de Euro care îi pot salva vederea
Ziua Portilor deschise la Politia Reghin
Antoniu Rusu o noua voce speciala
CONFISCARI DE MATERIAL PIROTEHNIC LA REGHIN
Idealuri
EDUCATIA CEA MAI PUTERNICA ARMA PENTRU A SCHIMBA LUMEA
Aytai Ghita, solistul care a adus la Reghin moda cantatului la nunti
Preotul protopop Teodor Beldean despre “Nasterea Domnului”
NOI GRADATII DE ZIUA POLITIEI LA REGHIN
MIHAELA POP - DE PE SCENA DIRECT PE PODIUMUL DE MODA
Studenţii Fundatiei Laurentia au colindat Caminul de Varstnici
Campania "Fiindca ne pasa"
BOGDAN STAVILA VREA SA CONFIRME LA ECHIPA MARE DE LA DINAMO BUCURESTI
SECRETELE MEDIERII
O "CERERE DE CASATORIE" REUSITA, IN CULISELE TEATRULUI REGHINEAN
DUPA 25 DE ANI, AU REINCEPUT SERBARILE IERNII LA REGHIN
 Aquaserv Reghin la raport, cu Ionut Gabriel Dumitrache
Club Dogma, muzica faina pentru oameni faini!
Ziua Culturii nationale la Reghin
Tanar aflat la o petrecere a murit înjunghiat de alt invitat
ADI MOLNAR REVINE LA REGHIN
MELINDA MOLNAR IN SLUJBA PACIENTULUI
PROGRAMUL FARMACIILOR REGHINENE IN AUGUST
HORATIU FORGACI - CAMPION NATIONAL LA CULTURISM
 Multumim Radu Tuculescu pentru „ARS MARIS” a sasea oara
LA 28 DE ANI, BOGDAN UTA O IA DE LA ZERO IN FIECARE ZI
ANCA SUCIU O FRUMUSETE APARTE!
ACCIDENT GRAV LA SUSENI
GABI CRISAN, REGHINEANUL CARE SI-A GASIT IMPLINIREA IN ANGOLA
PROGRAMUL DE DUMUNICA A ZILELOR REGHINULUI