Menu

Colindul fulgilor de nea

Iarna nu-şi  putea răsturna carul  plin de zăpadă peste Reghin până când  Festivalul „Fulgilor de nea”, cel mai aşteptat eveniment adresat copiilor, organizat de Primărie, Consiliul Local, instituţiile de cultură şi de învăţământ, nu dădeau tonul colindelor. A venit şi ziua mult aşteptată de cei care cred în copilărie, indiferent de vârstă, 6 decembrie, sărbătoarea Sfântului Nicoale. Acest moş bătrân de când vremea, dar plin de iubire, s-a oprit şi în parcul din centrul oraşului nostru,  unde cete de colindători au invocat muzica sacră a iernii, aproape cinci ore. Nu numai elevi din şcolile reghinene, dar şi colindători din satele învecinate precum: Luieriul, Dedrad, Pietriş Vale, Idicel Pădure, Idicel Sat, Hodac, Solovăstru, Fărăgău, au vestit celor prezenţi praznicul luminat ce va să vină, Naşterea Domnului nostru Iisus Hristos. Şi ningea ca-n poveste peste  năsucurile roşii ale celor mici, iar edilii oraşului au dat o mână de ajutor moşului, împărţind daruri dulci şi totul era feeric, şi veselia umplea văzduhul...
În tot acest timp, adulţii s-au putut ospăta cu produsele puse în vânzare de întreprinzătorii care au ocupat căsuţele de lemn în Târgul de iarnă şi care mai rămân acolo cel puţin până după  Crăciun. Imediat ce văzduhul stăpânit de fulgi s-a întunecat, primarul Maria Precup, în aplauzele tuturor, a aprins miile de beculeţe care împodobesc tradiţionalul brad, dar şi decorul mirific ce face din centrul oraşului nostru principala atracţie a serilor de iarnă. Festivalul colindelor continuă la Casa Tineretului, miercuri, 12 decembrie, orele 18.00, când corurile parohiilor creştine vor susţine un recital pentru iubitorii muzicii corale.

back to top

ULTIMELE ARTICOLE ADAUGATE

REGHINUL IN IMAGINI

IRUM ANGAJEAZA LUCRATOR COMERCIAL
MARIA BORZAN IN LUNA MARTIE
Sarbatoarea Soborului Sfantului Ioan Botezatorul
TEATRUL PRINDE VIATA LA REGHIN
Drepturile banesti pentru ajutorul de încalzire
"CARTEA JUNGLEI” la Reghin
DORINTA DE A VISA, INSPIRATIA DE A TRAI!
 Aquaserv Reghin la raport, cu Ionut Gabriel Dumitrache
RADU TUCULESCU CUCERESTE ITALIA
Adio mama, adio tata. Hai liberare!
Arderea miriştilor, vegetaţiei uscate şi a resturilor vegetale
CAMPANIA DE AJUTORARE PENTRU NORA CHIFOR
UNIREA PRINCIPATELOR SARBATORITA SI LA REGHIN
Paula Rusu
MIHAELA POP - DE PE SCENA DIRECT PE PODIUMUL DE MODA
Ziua Culturii nationale la Reghin
LUCHIAN PANTEA, UN ACTOR NECONVENTIONAL
SA FIE PRIMAVARA, PENTRU UN NOU INCEPUT!
INVATATURA DA OMULUI DEMINITATE
PRIMUL AVION SMURD DE ASTAZI OPERABIL
Antoniu Rusu o noua voce speciala
Asistenta telefonica a cetateanului
164 DE ANI DE LA NASTEREA LUI EMINESCU
MAGDA PUSKAS
RAPORTUL ITM MURES
DEZBATERE PUBLICA PRIVIND BUGETUL REGHINULUI
Reghin Iubirea Mea
BILANTUL ZILELOR REGHINULUI
S.O.S CĂTRE AUTORITĂŢILE LOCALE: PREŢUIŢI ULTIMII 7 VETERANI DE RĂZBOI AI REGHINULUI!
Astazi: deschiderea laboratorului urban EDU+
Roxana Marian: "As poza in Playboy”
GABI CRISAN, REGHINEANUL CARE SI-A GASIT IMPLINIREA IN ANGOLA
DANIEL BOTOG, COLECTIONARUL REGHINEAN CARE ADUNA BANI DE PE TOT GLOBUL
Urmarit international, localizat si identificat
PRIMARIA REGHIN VA INVITA LA PATINOAR!
ACADEMICIANUL OVIDIU BOJOR LA REGHIN
Reuniune culturala
VLAD URSAN UN INGER FARA ARIPI
MURESAN MARIA MISS TINERET VREA SA DEVINA CHIRURG CARDIOLOG
INFRACTIUNI RUTIERE