Menu

Colindul fulgilor de nea

Iarna nu-şi  putea răsturna carul  plin de zăpadă peste Reghin până când  Festivalul „Fulgilor de nea”, cel mai aşteptat eveniment adresat copiilor, organizat de Primărie, Consiliul Local, instituţiile de cultură şi de învăţământ, nu dădeau tonul colindelor. A venit şi ziua mult aşteptată de cei care cred în copilărie, indiferent de vârstă, 6 decembrie, sărbătoarea Sfântului Nicoale. Acest moş bătrân de când vremea, dar plin de iubire, s-a oprit şi în parcul din centrul oraşului nostru,  unde cete de colindători au invocat muzica sacră a iernii, aproape cinci ore. Nu numai elevi din şcolile reghinene, dar şi colindători din satele învecinate precum: Luieriul, Dedrad, Pietriş Vale, Idicel Pădure, Idicel Sat, Hodac, Solovăstru, Fărăgău, au vestit celor prezenţi praznicul luminat ce va să vină, Naşterea Domnului nostru Iisus Hristos. Şi ningea ca-n poveste peste  năsucurile roşii ale celor mici, iar edilii oraşului au dat o mână de ajutor moşului, împărţind daruri dulci şi totul era feeric, şi veselia umplea văzduhul...
În tot acest timp, adulţii s-au putut ospăta cu produsele puse în vânzare de întreprinzătorii care au ocupat căsuţele de lemn în Târgul de iarnă şi care mai rămân acolo cel puţin până după  Crăciun. Imediat ce văzduhul stăpânit de fulgi s-a întunecat, primarul Maria Precup, în aplauzele tuturor, a aprins miile de beculeţe care împodobesc tradiţionalul brad, dar şi decorul mirific ce face din centrul oraşului nostru principala atracţie a serilor de iarnă. Festivalul colindelor continuă la Casa Tineretului, miercuri, 12 decembrie, orele 18.00, când corurile parohiilor creştine vor susţine un recital pentru iubitorii muzicii corale.

back to top

ULTIMELE ARTICOLE ADAUGATE

REGHINUL IN IMAGINI

Astazi: deschiderea laboratorului urban EDU+
ZEITA FRUMUSETII, ANCA POP, SE DESTAINUIE REGHINENILOR.
Sandor Jozsef, reghineanul care a transformat terapiile cu sare intr-o afacere profitabila
SAMBATA: BYRON LA TEATRUL NATIONAL
HORATIU FORGACI UN CAMPION FARA "DACA", "DAR" SAU "POATE"
RAGCL  Reghin are cel mai mic pret din Romania la transportul în comun
FINALUL ZILELOR REGHINENE
RAPORTUL ITM MURES
ORBAN CSABA VREA SA DEVINA COBAI PENTRU EXPERIENTE MEDICALE
GALA SPORTULUI REGHINEAN
Adio mama, adio tata. Hai liberare!
DORINA FRENŢ, CONTABILA CARE A DESCOPERIT ÎN AŢĂ ŞI AC O SURSĂ DE VENIT CONSTANTĂ ÎN VIAŢĂ
EDUCATIA CEA MAI PUTERNICA ARMA PENTRU A SCHIMBA LUMEA
MELINDA MOLNAR IN SLUJBA PACIENTULUI
PROGRAMUL DE DUMUNICA A ZILELOR REGHINULUI
REGHINEANCA NANCY MARIANA POP TANARA CARA VREA SA CUCEREASCA NEW-YORK-UL
Fumatul interzis în Reghin încă din 1780.
PASTORALA DE SFINTELE PASTI 2013
SIGURANTA NU ESTE UN JOC DE NOROC
De vorba cu Maria Neag
Tabara de Schi la Toplita
Florin Vos cel mai mediatizat artist reghinean
Antrenor nou la FCM
Ziua Portilor deschise la Politia Reghin
Reuniune culturala
CATALIN CIOBA PROMOTORUL TINERELOR SPERANTE DIN FOLCLOR
UNIREA PRINCIPATELOR SARBATORITA SI LA REGHIN
DAREGHINTV CASTIGATOAREA SIMFEST 2013
DORINTA DE A VISA, INSPIRATIA DE A TRAI!
Sarbatoarea Soborului Sfantului Ioan Botezatorul
ELENA TODERIC O PREOTEASA MODEL
Secretul unei casnicii - familia Maior
Club Dogma, muzica faina pentru oameni faini!
DANIEL BOTOG, COLECTIONARUL REGHINEAN CARE ADUNA BANI DE PE TOT GLOBUL
CONFISCARI DE MATERIAL PIROTEHNIC LA REGHIN
ACCIDENT GRAV LA SUSENI
Portret de artist: Moldovan Simion
Dragobetele a sarutat fetele anul acesta si la Reghin
Elena Costinas reghineanca ce nu lasa iconografia sa moara
SA FIE PRIMAVARA, PENTRU UN NOU INCEPUT!