Menu

Colindul fulgilor de nea

Iarna nu-şi  putea răsturna carul  plin de zăpadă peste Reghin până când  Festivalul „Fulgilor de nea”, cel mai aşteptat eveniment adresat copiilor, organizat de Primărie, Consiliul Local, instituţiile de cultură şi de învăţământ, nu dădeau tonul colindelor. A venit şi ziua mult aşteptată de cei care cred în copilărie, indiferent de vârstă, 6 decembrie, sărbătoarea Sfântului Nicoale. Acest moş bătrân de când vremea, dar plin de iubire, s-a oprit şi în parcul din centrul oraşului nostru,  unde cete de colindători au invocat muzica sacră a iernii, aproape cinci ore. Nu numai elevi din şcolile reghinene, dar şi colindători din satele învecinate precum: Luieriul, Dedrad, Pietriş Vale, Idicel Pădure, Idicel Sat, Hodac, Solovăstru, Fărăgău, au vestit celor prezenţi praznicul luminat ce va să vină, Naşterea Domnului nostru Iisus Hristos. Şi ningea ca-n poveste peste  năsucurile roşii ale celor mici, iar edilii oraşului au dat o mână de ajutor moşului, împărţind daruri dulci şi totul era feeric, şi veselia umplea văzduhul...
În tot acest timp, adulţii s-au putut ospăta cu produsele puse în vânzare de întreprinzătorii care au ocupat căsuţele de lemn în Târgul de iarnă şi care mai rămân acolo cel puţin până după  Crăciun. Imediat ce văzduhul stăpânit de fulgi s-a întunecat, primarul Maria Precup, în aplauzele tuturor, a aprins miile de beculeţe care împodobesc tradiţionalul brad, dar şi decorul mirific ce face din centrul oraşului nostru principala atracţie a serilor de iarnă. Festivalul colindelor continuă la Casa Tineretului, miercuri, 12 decembrie, orele 18.00, când corurile parohiilor creştine vor susţine un recital pentru iubitorii muzicii corale.

back to top

ULTIMELE ARTICOLE ADAUGATE

REGHINUL IN IMAGINI

S-A INTORS LA PRIMA DRAGOSTE: RADIO-UL
Roadele toamnei scoase la iveala de Ziua Recoltei
MURESAN MARIA MISS TINERET VREA SA DEVINA CHIRURG CARDIOLOG
Irina Sular versus Luca Anamaria
Marcel Craciunescu un cantaret "hardjock”
PROGRAMUL DE DUMUNICA A ZILELOR REGHINULUI
REGHINUL IN SARBATOARE DE ZIUA NATIONALA
 Aquaserv Reghin la raport, cu Ionut Gabriel Dumitrache
FII SATULUI IN HABIC
ASTAZI: RECITAL DE PIAN
Clubul Dansul Viorilor a fost vizitat de Mos Craciun
ZILELE REGHINULUI EDITIA 2013
DACA FRUMUSETEA AR AVEA IZ DE TOAMNA
Ghita Zileriu  la Reghinul in direct
La Multi Ani 2013!
Gabi Toncean aduce la Reghin Campionatul  National de Culturism si Fitness.
CONFISCARI DE MATERIAL PIROTEHNIC LA REGHIN
Szocs Peter - lupta de 8 ani împotriva cancerului
RODICA NEGRU DE LA CREDINTA LA INCREDERE
TEATRUL PRINDE VIATA LA REGHIN
Sorina Bloj o femeie din viitor care canta trecutul
ELENA TODERIC O PREOTEASA MODEL
Maria Precup „Un intelept ia propriile sale decizii, un om ignorant urmeaza opinia publica”
Drepturile banesti pentru ajutorul de încalzire
Ispas Alexandru - 100 de ani sarbatoriti la Reghin
Fumatul interzis în Reghin încă din 1780.
 Peisaj de toamna cu miros de scoala
Carmen Ioana Frandeș– model inspirațional
Antrenor nou la FCM
Idealuri
Ordine si Siguranta Publica, dezideratul Politiei Locale
CONFERINTA DE INSTRUIRE A PRODUCATORILOR AGRICOLI LA REGHIN
EDUCATIA CEA MAI PUTERNICA ARMA PENTRU A SCHIMBA LUMEA
FURT DE ENERGIE ELECTRICA LA IDICEL
Romania ar putea interzice mai multe tipuri de tigari.
BISERICA DIN HABIC A FOST RESFINTITA
A fost odata…
Spectacol folcloric de dragobete
A riscat totul ca să o ia "Delazero" în capitală
O "CERERE DE CASATORIE" REUSITA, IN CULISELE TEATRULUI REGHINEAN