Menu

Colindul fulgilor de nea

Iarna nu-şi  putea răsturna carul  plin de zăpadă peste Reghin până când  Festivalul „Fulgilor de nea”, cel mai aşteptat eveniment adresat copiilor, organizat de Primărie, Consiliul Local, instituţiile de cultură şi de învăţământ, nu dădeau tonul colindelor. A venit şi ziua mult aşteptată de cei care cred în copilărie, indiferent de vârstă, 6 decembrie, sărbătoarea Sfântului Nicoale. Acest moş bătrân de când vremea, dar plin de iubire, s-a oprit şi în parcul din centrul oraşului nostru,  unde cete de colindători au invocat muzica sacră a iernii, aproape cinci ore. Nu numai elevi din şcolile reghinene, dar şi colindători din satele învecinate precum: Luieriul, Dedrad, Pietriş Vale, Idicel Pădure, Idicel Sat, Hodac, Solovăstru, Fărăgău, au vestit celor prezenţi praznicul luminat ce va să vină, Naşterea Domnului nostru Iisus Hristos. Şi ningea ca-n poveste peste  năsucurile roşii ale celor mici, iar edilii oraşului au dat o mână de ajutor moşului, împărţind daruri dulci şi totul era feeric, şi veselia umplea văzduhul...
În tot acest timp, adulţii s-au putut ospăta cu produsele puse în vânzare de întreprinzătorii care au ocupat căsuţele de lemn în Târgul de iarnă şi care mai rămân acolo cel puţin până după  Crăciun. Imediat ce văzduhul stăpânit de fulgi s-a întunecat, primarul Maria Precup, în aplauzele tuturor, a aprins miile de beculeţe care împodobesc tradiţionalul brad, dar şi decorul mirific ce face din centrul oraşului nostru principala atracţie a serilor de iarnă. Festivalul colindelor continuă la Casa Tineretului, miercuri, 12 decembrie, orele 18.00, când corurile parohiilor creştine vor susţine un recital pentru iubitorii muzicii corale.

back to top

ULTIMELE ARTICOLE ADAUGATE

REGHINUL IN IMAGINI

 Editia a VII-a a Cupei Mirona a întregit familia dansului sportiv la Reghin
Prognoza meteo pentru începutul lui 2013
150 de ani de istorie
Doru Pop stindardul muzicii autentice romanesti
Obiective... demarare...  rezultate... start
PRIMUL STRAND DE LUX LA REGHIN
LOREDANA CATANA - FEMEIA CARE GASESTE MEREU INSPIRATIE SA-SI INDEPLINEASCA VISELE
CAMPANIA DE AJUTORARE PENTRU NORA CHIFOR
DUPA 25 DE ANI, AU REINCEPUT SERBARILE IERNII LA REGHIN
Studenţii Fundatiei Laurentia au colindat Caminul de Varstnici
DAREGHINTV CASTIGATOAREA SIMFEST 2013
GALA SPORTULUI REGHINEAN
NAVALIREA TATARILOR LA REGHIN
Antoniu Rusu o noua voce speciala
Trei copii bolnavi de hemofilie din Reghin condamnati sa se chinuie
Temnita Reghinului
FINALUL ZILELOR REGHINENE
EDUCATIA CEA MAI PUTERNICA ARMA PENTRU A SCHIMBA LUMEA
LIVIU BOAR - CEL MAI LONGEVIV DIRECTOR DE ARHIVE DIN ROMANIA
SIGURANTA NU ESTE UN JOC DE NOROC
Din 6 ianuarie se schimba modul de contact al Protectiei Consumatorului
Anamaria  Tomolea, o eleva care poarta in privire sclipirea autenticitatii
Clubul Dansul Viorilor a fost vizitat de Mos Craciun
164 DE ANI DE LA NASTEREA LUI EMINESCU
Cod galben de iarna la Reghin.
TARGUL MESTERILOR POPULARI SI FESTIVAL NATIONAL DE POEZIE LA REGHIN
ZEITA FRUMUSETII, ANCA POP, SE DESTAINUIE REGHINENILOR
MARIA GRAMA, UN GLAS CE ARE MENIREA DE A DUCE MAI DEPARTE CEEA CE SUNTEM
,,Reghin orasul viorilor” asteapta creatiile elevilor reghineni
Biblioteca Municipala cauta parteneri pentru Reghinul cultural
DORINA FRENŢ, CONTABILA CARE A DESCOPERIT ÎN AŢĂ ŞI AC O SURSĂ DE VENIT CONSTANTĂ ÎN VIAŢĂ
In atentia persoanelor cu dizabilitati si a apartinatorilor acestora
Ioan Contiu, omul pe care vioara l-a plimbat prin lume
Disparitie
UN REGHINEAN ARE SANSA SA DEVINA CAMPION NATIONAL LA CULTURISM
Carmen Ioana Frandeș– model inspirațional
Cine mai adopta cainii fara stapan ?
CONTINUA FURTURILE DE BRAZI
Campania "Fiindca ne pasa"
ZILELE REGHINULUI EDITIA 2013